flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Києві пройшов VIII Судовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади»

10 жовтня 2019, 12:03

03–04  жовтня 2019 року в Києві пройшов VIII Судовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади» за участю Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Захід об’єднав під одним дахом суддів, адвокатів, очільників вищих державних органів, міжнародних та національних експертів, науковців, громадських діячів, журналістів для обговорення важливих проблем і викликів судочинства.

Від ВККСУ участь у форумі взяли Голова Комісії Сергій Козьяков, заступник Голови Комісії Степан Гладій, члени Комісії Володимир Бутенко та Олександр Дроздов.

Перший день заходу було присвячено обговоренню взаємодії гілок влади у процесі нормотворення, міжнародного досвіду побудови їх конструктивної взаємодії в умовах формування демократії, виконання рішень національних судів та ЄСПЛ, а також обов’язковості правових позицій Верховного Суду та відповідальності суб’єктів владних повноважень за їх незастосування.

Окрему увагу було приділено результатам дослідження рівня довіри до суду, проведеним Радою Європи спільно з Українським центром економічних та політичних досліджень імені Олександра Разумкова, і питанням комунікації судової влади та суспільства. Зокрема, за результатами загальнонаціонального опитування 55% опитаного населення отримують інформацію про діяльність українських судів лише із засобів масової інформації, ще 22,8% − із засобів масової інформації та досвіду своїх родичів, знайомих та друзів, і лише 1,3% − з власного досвіду.

Під час другого дня форуму відбулася панельна дискусія «Реформа судової системи: висновки та плани на майбутнє».

Спочатку учасники заходу обговорили судову реформу в Україні в 2014−2018 роках у контексті стандартів Ради Європи. Зокрема, професор права університету Комплутенсе в Мадриді (Іспанія), міжнародний експерт Ради Європи Лорена Бахмайєр-Вінтер презентувала оцінку судової реформи в Україні за 2014–2018 роки та її відповідності стандартам і рекомендаціям Ради Європи. Як повідомлялося раніше, Офісом Ради Європи в Україні на їхньому офіційному вебсайті опубліковано відповідний консолідований висновок, доповнений чотирма деталізованими звітами міжнародних експертів Ради Європи.

Лорена Бахмайєр-Вінтер високо оцінила реформи в частині законодавчого удосконалення у сфері правосуддя, здійснені в Україні протягом останніх п’яти років, та наголосила на необхідності забезпечення законодавчої стабільності та правової визначеності в частині функціонування сфери правосуддя.

Також говорили про доцільність подальших інституційних змін у судовій владі в контексті проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування»; попередні підсумки двох років роботи Верховного Суду та подальші виклики, що постали перед ним; оновлення ВККСУ та ВРП, заповнення суддівських вакансій як першочергове завдання ВККСУ та ВРП; актуальні питання першого місяця роботи Вищого антикорупційного суду.

Участь у форумі взяли судді Конституційного Суду України, Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду, представники Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, Ради суддів України, Міністерства юстиції України, Національного антикорупційного бюро України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, судді та практикуючі адвокати, міжнародні експерти, представники Ради Європи, народні депутати України, громадські діячі та представники ЗМІ.

Також протягом другого дня форуму учасниками обговорено питання щодо імплементації процесуального законодавства в Україні, судової практики в спорах за участю банків та бізнесу й основних векторів антикорупційної політики.

Захід організовано Асоціацією правників України спільно з Проєктом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні».

Довідково:

Проєкт «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» імплементується завдяки фінансовому внеску Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та є продовженням роботи, розпочатої Радою Європи стосовно питань реформування судової системи України. Мета Проєкту – подальше наближення української системи правосуддя до стандартів та рекомендацій Ради Європи.