Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Конституція України гарантує громадянам участь у здійсненні правосуддя через присяжних.
Присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.
За участі присяжних розглядаються як цивільні так і кримінальні справи.
Так у цивільних справах присяжні залучаються до розгляду про:
При цьому, склад суду є колегіальним – один професіональний суддя та два присяжних.
Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України присяжні залучаються для розгляду кримінального провадження у суді першої інстанції, якщо за скоєння злочину, в якому обвинувачується особа, передбачено покарання у вигляді довічного ув'язнення і сам обвинувачений подав клопотання про розгляд його справи судом присяжних.
До складу такого суду входять два професійних судді та три присяжних.
Відбір присяжних відбувається за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за чітко встановленою законодавством процедурою. А участь у здійсненні правосуддя в якості присяжних можуть брати тільки ті громадяни, що включені до списку, що затверджується на 3 роки рішенням відповідної міської ради.
На час виконання обов’язків зі здійснення правосуддя, на присяжних поширюються гарантії незалежності та недоторканості суддів, установлені законом. Проте варто пам’ятати, що присяжні мають не лише гарантії, а й обов’язки, а саме:
Бути присяжним це почесно, цікаво і водночас відповідально!